۲۱ دی، ۱۳۹۶

خشک کن یا درایر

درایرها به دو دسته تقسیم می شوند.

  • درایرهای تبریدی
  • درایرهای جذبی

درایرهای جذبی قادرند هوای فشرده با نقطه شبنم خیلی پایین تولید کنند (۲۰ـ تا ۷۰ـ درجه سانتی گراد).

بخار آب موجود در سیکل هوای فشرده توسط نیروهای مولکولی جذب سطح مواد جاذب شده و باعث میگردد هوای فشرده خروجی از کمپرسور خشک گردد .

موادجاذب از انواع مختلفی مانند آلومینا اکتیو، سیلیکاژل و مولکولارسیو برخوردار بوده که در درایر های جذبی مورد استفاده قرار میگرند . زمانی که موادجاذب با بخارات آب اشباع می شوند، این مواد باید سریعا احیا شوند.

درایر های جذبی ۲ برج خشک کن دارند که به صورت جایگزین استفاده می شوند به این صورت که یکی از برجهای خشک کن در حال استفاده بوده و دیگری در حال احیا می باشد و جابجایی عملکرد برجها معمولا بوسیله یک شیر خودکار انجام می شود.

درایرهای جذبی با توجه به نوع احیایی که در آن صورت می گیرد به انواع  هیتردار و بدون هیتر دسته بندی میشوند.

باید توجه داشت که قطرات آب و روغن موجود در هوای فشرده ، راندمان درایر های جذبی را کاهش می دهد که به منظور جلوگیری از کاهش کارایی آنها استفاده از فیلترهای مناسب برای جدا سازی این قطرات ، قبل از درایر ضروری می باشد.

فیلترهای گرد و غبار نیز باید بعد از درایر نصب شوند تا از ورود گرد و غبار های حاصل از تماس جاذب ها ، به داخل خطوط مصرف هوای فشرده جلوگیری به عمل آید.

درایرهای تبریدی

اصول کار درایر های تبریدی به این گونه است که هوای فشرده مرطوب ابتدا وارد یک مبدل حرارتی می شود. هوای گرم ورودی بر اثر مجاورت با هوای سردی که می خواهد از درایر خارج شود تا حدودی خنک می شود.  سپس هوا وارد اواپراتور می شود. در این قسمت دمای هوا تا ۳ درجه سانتیگراد پایین می آید. هنگامی که هوا سرد می شود، بخار موجود در هوا به مایع تبدیل می شود. این مایع به وسیله شیر تخیله برقی جدا شده و به از سیستم خارج می شود.

در نهایت هوای خشک از  مبدل حرارتی عبور کرده و در اثر مجاورت با هوای گرم ورودی ، مجددا گرم شده و یک جریان هوای خشک و با دمای نرمال از درایر خارج می گردد.

Compressed air filters 2.94 MB . pdf

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سه =