۵ تیر، ۱۳۹۶

روغن کمپرسور

کمپرسور برای کارکرد صحیح وحفظ روانکاری بین قطعات داخلی در حال حرکت خود ، مانند یک اتومبیل نیاز به تعویض روغن به طور منظم دارد . به این معنی که روغن کمپرسور بسیار مهمتر از عملیات هواسازی کمپرسور است.
استفاده از روغن مناسب ، یکی از موارد بسیار مهم در کمپرسورهای صنعتی می باشد .
روغن کمپرسور نیز مانند روغنهای دیگر از دو بخش اصلی پایه و مواد افزودنی تشکیل شده که روانکاری ، خنک کاری ، جلوگیری از خوردگی و سایش از مهمترین وظایف اصلی این نوع روغن بشمار می روند .
با توجه به تنوع زیاد کمپرسورها ، تعریف سطوح کیفیت روغن برای تمامی آنها در یک استاندارد میسر نمی باشد ولی معروف ترین سطح کیفیت تعریف شده برای کمپرسور بر اساس استاندارد DIN 51506 به شکل زیر می باشد:
VB , VBL , VC , VCL , VDL

خصوصیات این سطوح کیفیت عبارتند از:

 • دارای مواد ضد اکسداسیون
 • کاهش تولید کک و مواد صمغی
 • کیفیت روغن پایه
 • حفاظت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی

انتخاب روغن مناسبی که بتواند این وظایف را در یک کمپرسور انجام دهد به سه عامل بستگی دارد.

 • نوع کمپرسور
  انواع مختلف کمپرسور شرایط کارکرد متفاوتی با هم دارند در نتیجه تاثیر آنها بر خواص روغن نیز یکسان نخواهد بود.
 • نوع عملکرد کمپرسور
  به شرایط کاری کمپرسور و نوع نگهداری بستگی دارد.
 • توصیه سازنده
  این موضوع در انتخاب روغن یکی از مهمترین مسایل به شمار می رود.
بطور کلی در صنعت هوای فشرده ، برای کمپرسورها می بایست از روغن هایی با تنوع بسیار بالا استفاده نمود ، از اینرو انتخاب روغن سازگار با  کمپرسور اهمیت بسیار بالایی دارد و در صورتیکه این نکته رعایت نشود امکان بروز مشکلات بسیار جدی برای کمپرسور و درنتیجه خسارت سنگین به کارگاهها و کارخانه های صنعتی وجود خواهد داشت .
اگر شما قادر به تامین روغن مناسب نیستید وبه این نکته که کدام نوع روغن ، مناسب برای کاربردهای خاص دستگاه شما می باشد آگاه نبوده و از روغنی استفاده می کنید که کثیف می شود ، رطوبت از دست می دهد، با اسید آلوده است و یا حتی دارای لاک الکل بوده وباعث می شود که فیلتر روغن و سپراتور دستگاه شما را مسدود کند. بهتر است با کارشناسان فنی ، متخصص و آموزش دیده و امین این شرکت مشورت نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =